2013. július 15.

Stealth wear


A PRISM-botrány egyik következményeként az élet sok területén nagy valószínűséggel felerősödnek privátszféra garantálására irányuló törekvések. A magánszemélyek igyekeznek úgyszólván lopakodó üzemmódban kezdenek közlekedni a fizikai értelemben vett és a digitális világban egyaránt a mindenütt jelenvaló kémkedés megannyi eszköze ellen. 
Forrás: animalnework.com
A szókém híradása szerint nemrégiben  – 2012 legvégén – bukkant föl az angol nyelvben a “stealth weare” kifejezés, amely érdekes  és fölöttébb árulkodó nyelvi folyamat eredményeként jött létre – s ebben az összefüggésben a “stealth” jelentése a releváns. A mai tényleges szóhasználatot alapul vevő, a mai angol nyelvhaszálat korpuszán alapuló Oxford Dictionary of English szócikke az “éhes macska óvatos és rejtőzködő mozgásának” a jellemzésén kívül két példát említ a “stealth” jelentéseként: a “lopakodó privatizációt” (privatisation by stealth) és “lopakodó repülőgépet (stealth aircraft)”. Márpedig mindkettő jóval régebbi keletű nyelvi/társadalmi/technikai fejlemény, mint a “stealth wear”.
Konnotációja (és etimológiája) szerint a lopakodás a lopással kapcsolódik össze, azaz azt sugallja a szó, hogy a lopakodás célja valami, a lopakodó által is tudottan – és meglehetősen régóta – tilalmas dolog: nevezetesen a lopás.
De a mi a helyzet a stealth wearrel? Minek az ellopására készül az, aki lopakodóviseletet ölt?

Forrás: http://www.meretta.de
A stealth wear összefoglaló megnevezés: a megfigyelés és ellenőrzés különböző technikai eszközök által biztosított lehetőségeinek a csökkentésére vagy kivédésére szolgáló, a mindennapi viselet részének szánt eszközöket jelenti. A megnevezés Adam Harveytól ered. Az által kifejlesztett eszközök közé tartozik a hőkamerák számára láthatatlan ruha, a ki- és bemenő jeleket elnyelő telefontartó, illetve a számítógépes arcfelismerést megnehezítő arcfestés  (ez utóbbinak az ötlete a haditechnikából származik.
Harvey törekvése ennyiben hasonló a cypherpunkokéhoz: a School of Visual Arts tanára konkrét személy fizikai értelemben vett testi szuverenitását míg a cypherpunkok a számítógépfelhasználó digitális szuverenitását igyekesznek biztosítani a mindennapi viselet részének szánt tárgyakkal, illetve a megfelelő algoritmusokkal. Vagyis Harvey eszközei a felügyeletet és ellenőrzést megvalósító eszközök meglopását, a tőlük való lopakodást teszi lehetővé. Nem azért, hogy – mint a nevezetes gyűrű birtokába jutott Gügész vagy a Tarnhelmet Mimével kikovácsoltató Albreich – láthatatlanná válva hatalomhoz juthasson, hanem a magánszféra védelme érdekében a megannyi megfigyelést végző kamera és a google glass világában.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése